Fizjoterapia dla niemowlaka Lublin

CZYM ZAJMUJE SIĘ FIZJOTERAPEUTA NIEMOWLĘCY?

Nasz fizjoterapeuta niemowlęcy w Lublinie może pomóc nauczyć się prawidłowo postępować z noworodkiem podczas wielu codziennych czynności. Dla rozwoju dziecka nie pozostaje obojętne to, w jaki sposób je nosimy, układamy, podnosimy i odkładamy. Ponadto, fizjoterapeuta może ocenić poziom rozwoju motorycznego niemowlęcia i sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Rehabilitacja niemowląt w Lublinie jest również niezbędna w sytuacji, w której już doszło do pewnych nieprawidłowości. Pozwala na skorygowanie ich i umożliwia jak najszybszy powrót do pełnej sprawności dziecka. Jeśli podejrzewasz u swojego niemowlęcia kolki, podejrzewasz, że może mieć za krótkie wędzidełko lub też na przykład zauważasz asymetrie w budowie ciała, zgłoś się do jednego z naszych specjalistów.

Kolki

Objawiają się najczęściej:

 • trudnym do utulenia płaczem, problemami z zaśnięciem,
 • bólem brzuszka
 • wybudzaniem w środku nocy.

Skrócone wędzidełko

Problemy z wędzidełkiem mogą objawiać się:

 • problemami ze ssaniem, przełykaniem lub oddychaniem
 • dziecko może ranić pierś mamy podczas karmienia
 • ograniczenie ruchomości języka, język przyciągnięty do dolnej części jamy ustnej
 • charakterystyczny, sercowaty kształt języka.

Fizjoterapia i osteopatia polega na normalizacji napięcia wędzidełka oraz struktur je otaczających, sprawdzeniu górnych segmentów kręgosłupa oraz ocenie odruchów w okolicy jamy ustnej. Ponadto rodzice często otrzymują wskazówki jakie ćwiczenia wykonywać razem z dzieckiem w domu.

Problem z przełykaniem u niemowlaka.

Dziecko uczy się przełykać w swoich pierwszych dniach życia, mówi się, że jeśli dziecko nie nauczy się przełykać do 3 miesiąca życia to nie wyćwiczy tej funkcji prawidłowo. Nie oznacza to, że nie będzie mogło właściwie jeść ale warto mieć na uwadze tą informację.
Niewłaściwy wzorzec przełykania może wynikać z kilku czynników;
✅ za krótkie wędzidełko
✅ cofnięcie żuchwy
✅ napięcie w obszarze gardła i kości gnykowej
✅ refluks żołądkowo- przełykowy
✅ napięcie tkankowe w obszarze potylicy i barków.
W kwestii za krótkiego wędzidełka warto skonsultować się z kilkoma specjalistami. Życie pokazuje, że jest to dość subiektywny temat i zdania są rozbieżne.
Od strony fizjoterapii oceniamy
✅ ustawienie i ruchomość żuchwy,
✅ czy dziecko podnosi język do podniebienia zarówno przednią jak i tylną częścią,
✅ruchomość górnego odcina szyjnego
✅ napięcie w okolicy obręczy barkowej.
Jeżeli któryś rejon działa niewłaściwie to może powodować, że ssanie czy przełykanie będzie nieefektywne. Przez co dziecko może
✅ odrywać się od piersi,
✅denerwować podczas karmienia
✅ wyginać w łuk do tyłu.
W kwestiach, gdzie rodzica coś niepokoi warto udać się do specjalisty w celu potwierdzenia lub rozwiania wątpliwości.

Asymetrie ciała i główki

Asymetria ciała do 3 miesiąca życia uznawana jest jako fizjologiczna. Oznacza to, że musimy zapewnić dziecku symetrię funkcjonowania jednakże, akceptujemy, że nie wszystko robi symetrycznie.

Jeśli widzimy, że dziecko cały czas preferuje skłon ciała w jedną stronę, patrzy w jednym kierunku lub używa tylko jednej rączki to warto udać się do fizjoterapeuty lub osteopaty.

Asymetria główki może być związana z asymetrią ciała (Plagiocefalia) jednakże jeśli widzimy pogłębiający się problem to powinniśmy udać się jak najszybciej do specjalisty, żeby to sprawdzić. Poduszka ortopedyczna nie zawsze załatwia problem, a czas ma znaczenie przy korekcji główki; zazwyczaj mamy duże możliwości do 10-12 miesiąca życia.

W przypadku brachiocefalii (spłaszczenie z tyłu czaszki) musimy się nastawić na dłużej trwającą terapię, a zbagatelizowanie tego problemu może mieć więcej konsekwencji niż tylko estetykę.

Prawidłowa pielęgnacja niemowlaków

Często określana jest jako Handling. Rodzice podczas wizyty dowiadują się jak właściwie postępować z dzieckiem, co sprowadza się do:

 • Prawidłowego podnoszenia dziecka
 • Właściwych pozycji noszenia malucha
 • Komfortowych pozycji karmienia dla dziecka i mamy
 • Odpowiednich pozycji przebierania

Zwrócenia uwagi na prawidłowe wzorce ruchowe u dziecka Na właściwą opiekę zwracamy również uwagę podczas wizyt profilaktycznych. Handling jest elementem szkolenia NDT Bobath i taką terapią zajmują się u nas Magdalena Kolibska.  Terapią osteopatyczną zajmuje się Konrad Skrzat.

Konrad Skrzat

Fizjoterapeuta, osteopata dziecięcy

Przygotowane przez nas filmy z naszymi specjalistami pozwolą wam zobaczyć pracę terapeuty oraz pokażą wam jak sami możecie zastosować niektóre techniki wyciszające i uspakajające dziecko. Zaprezentują wam także prawidłową pielęgnację niemowlaka, czyli tak zwany handling.
Koniecznie subskrybujcie nasz kanał na YouTube jeżeli chcecie być na bieżąco z nowymi filmami 🙂
https://www.youtube.com/channel/UCAyEGbzLt1Znp9SvJTZBETA

Zapisując się do naszego newslettera w formularzu poniżej otrzymacie w prezencie dwa darmowe e-booki, przygotowane przez naszego specjalistę Konrada Skrzata. Tematem e-booków jest profilaktyka i przeciwdziałanie plagiocefalii oraz problem zaparć u dzieci i niemowląt.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj Darmowy eBook ”Plagiocefalia pozycyjna” i "Zaparcia u dzieci"

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Sprawdź naszą Politykę Prywatności i dowiedz się, w jaki sposób przetwarzamy dane. W każdej chwili możesz przerwać subskrybcję newslettera za darmo.