Terapia blizn Lublin

Po różnorodnych urazach, zabiegach bądź operacjach chirurgicznych na skórze pozostają blizny. Zwykle kojarzone są one z defektem natury czysto estetycznej. Nic bardziej mylnego! Blizny należy rozpatrywać także w kontekście zdrowotnym oraz funkcjonalnym całego organizmu. Już na etapie gojenia rany można podjąć właściwe działania, takie jak mobilizacja blizn, żeby przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom, z jakimi mogą się one wiązać.

 

Skuteczna fizjoterapia blizn

Czym są blizny? Po powstaniu rany następuje proces gojenia się skóry, którego celem jest zamknięcie powstałego ubytku. Jeśli rana jest płytka i obejmuje jedynie naskórek, blizny nie powstają. W przypadku głębszych zranień, gdy dochodzi do uszkodzenia skóry właściwej, gojenie dokonuje się z wytworzeniem się blizny, widocznej na skórze jako jasna, lekko połyskująca struktura.

W przypadku niewielkich ran najczęściej proces tworzenia się blizn przebiega prawidłowo. Niestety, szczególnie przy większych uszkodzeniach skóry, może dochodzić do różnorodnych dysfunkcji zdrowotnych, m.in. zaburzeń czucia, ograniczenia ruchomości, problemów z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, przykurczów mięśniowych, powstawania zrostów. Żeby zapobiec takim powikłaniom lub skutecznie leczyć już istniejące problemy z bliznami, warto skorzystać z profesjonalnej mobilizacji blizn. Można poddać się jej na każdym etapie powstawania blizn pod okiem specjalistów z Asterion.

 

Mobilizacja blizn w Lublinie

Zabiegi fizjoterapeutyczne blizn stanowią wręcz konieczność w przypadku: rozległych oparzeń, otwartych złamań, poważnych urazów, cesarskiego cięcia oraz innych interwencji chirurgicznych. Wskazane jest jak najszybsze podjęcie mobilizacji blizny – najlepiej już w ciągu pierwszego tygodnia od dnia uszkodzenia ciągłości skóry. W tym czasie rehabilitant skupia się na rejonie wokół rany, przeprowadzając zabiegi mające na celu redukcję opuchlizny oraz poprawę ukrwienia. Dopiero po pełnym zagojeniu się rany możliwe staje się podjęcie zabiegów bezpośrednio na powstałej bliźnie.

 

mobilizacja blizn, terapia blizn.

Poszczególne etapy procesu fizjoterapii blizn w Lublinie, w klinice asterion, i każdym innym mieście zawsze dobierane są indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta. Zależą one od m.in. wielkości blizny, etapu gojenia czy jej ogólnego stanu. Rehabilitacja blizny na ma celu: zapobieganie powstawaniu zrostów, przyspieszenie gojenia, poprawę ruchomości i elastyczności tkanek, zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz polepszenie krążenia krwi. Prowadząc mobilizację blizn, rehabilitant bazuje na terapii manualnej oraz masażach leczniczych. Po pełnym zagojeniu się rany często wykorzystywaną metodę fizjoterapii blizn stanowi kinesiotaping, czyli naklejanie na skórę specjalnych plastrów.

 

 

Kobieta pacjentka leży na plecach na stole do fizjoterapii. Widoczne ręce fizjoterapeutki pracującej na jamie brzusznej pacjentki

W Centrum Medycznym Asterion w Lublinie prowadzimy kompleksową mobilizację blizn na każdym etapie ich powstawania. Nasi wykwalifikowani terapeuci służą swoją bogatą wiedzą oraz długoletnim doświadczeniem w zakresie fizjoterapii blizn. Serdecznie zapraszamy do Centrum Medycznego Asterion osoby z Lublina i nie tylko! 

 

 

 

 

Koniecznie subskrybujcie nasz kanał na YouTube jeżeli chcecie być na bieżąco z nowymi filmami 🙂
https://www.youtube.com/channel/UCAyEGbzLt1Znp9SvJTZBETA

Zapraszamy także do lektury artykułów napisanych przez naszych specjalistów: https://asterion.com.pl/artykuly/

Michał Stojański

Fizjoterapeuta, techniki osteopatyczne, terapia przeciwbólowa, terapia blizn - scar working

Andrzej Chrześcijanek

Fizjoterapeuta Lublin, Osteopata Lublin

Zapisz się do newslettera i otrzymaj Darmowy eBook ”Plagiocefalia pozycyjna” i "Zaparcia u dzieci"

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Sprawdź naszą Politykę Prywatności i dowiedz się, w jaki sposób przetwarzamy dane. W każdej chwili możesz przerwać subskrybcję newslettera za darmo.