Fizjoterapia neurologiczna Lublin

Terapia neurologiczna jest zespołem zaplanowanych działań, które mają za zadanie poprawić sprawność i umożliwić jak najlepsze, samodzielne funkcjonowanie pacjentów z różnymi deficytami i chorobami neurologicznymi. Działania takie obejmują np. fizjoterapię, psychoterapię oraz konsultacje logopedyczne (współpracujemy także z psychoterapeutami oraz logopedami).

UDAR NIEDOKRWIENNY LUB KRWOTOCZNY

Ze względu na sposób powstania udaru możemy podzielić go właśnie na niedokrwienny lub krwotoczny. Pierwszy rodzaj udaru powstaje w wyniku zahamowania dopływu krwi do mózgu. Drugi natomiast – w wyniku wylewu krwi do tego organu.

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku niezbędna jest rehabilitacja, dzięki której pacjent jest w stanie szybciej wrócić do jak najlepszej sprawności ciała i umysłu.

Do każdego pacjenta podchodzimy w sposób indywidualny, gdyż każdy pacjent po przebytym udarze ma inne potrzeby. To do niego dobierany jest sposób terapii.

INNE INCYDENTY NEUROLOGICZNE:

  • urazy czaszkowo-mózgowe,
  • stany po operacjach kręgosłupa,
  • urazy rdzenia,
  • zespoły bólowe kręgosłupa, takie jak dyskopatia, rwa kulszowa czy rwa ramienna,
  • uszkodzenia i choroby nerwów obwodowych.

Terapia neurologiczna – na czym polega?

Terapię neurologiczną można określić jako proces, czyli szereg działań, których zadaniem jest optymalizacja funkcjonowania danej osoby w społeczeństwie. Wiąże się to również z przywróceniem możliwie najwyższego komfortu życia. Rehabilitacja w dolegliwościach neurologicznych nie powinna być uznawana jako szczególny rodzaj interwencji. Uwaga w trakcie doboru działań musi skupiać się na pacjencie i jego indywidualnych potrzebach. Celem terapii jest przywrócenie komfortowego funkcjonowania społecznego, sprawności funkcjonalnej, a często także psychofizycznej.

 

Fizjoterapia neurologiczna – wskazania

Podjęcie wczesnej rehabilitacji neurologicznej to praktycznie gwarancja poprawy sprawności funkcjonalnej. Jest główną składową postępowania leczniczego w sytuacji bardzo wielu schorzeń. Do podstawowych powodów zastosowania rehabilitacji neurologicznej, fizjoterapii i ćwiczeń należą m.in. stan po operacji guza mózgu, po udarze mózgu, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, zespół Downa, porażenie nerwu twarzowego typu Bella, a także rdzeniowy zanik mięśni.

Metody rehabilitacji neurologicznej obejmują wiele koncepcji, których zastosowanie u pacjenta daje możliwość jego powrotu do pełnej sprawności. Bardzo dużą rolę odgrywa znajomość wskazania do ich zastosowania i prowadzenie postępowania usprawniającego zgodnie z obowiązującymi zasadami przez wykwalifikowane osoby. Dla pacjentów, którzy rozważają fizjoterapię neurologiczną Lublin umożliwia skorzystanie z pomocy profesjonalnych fizjoterapeutów, którzy podchodzą do każdego podopiecznego indywidualnie.

 

Fizjoterapia neurologiczna – podstawowe cele

Leczenie dzieli się na wczesne i przewlekłe. Wybór jednego zależy od danej jednostki chorobowej, a działania powinny być właściwie zaplanowane w sposób mocno zindywidualizowany. Działania z tego zakresu mają za zadanie głównie umożliwić pacjentowi bycie w jak największym stopniu samodzielnym w codziennym życiu. Daje to poczucie niezależności i znacznie przyczynia się do podniesienia jakości funkcjonowania.

Skuteczność leczenia uzależniona jest także od kompetencji osób tworzących zespół terapeutyczny oraz sprzętu do rehabilitacji neurologicznej. Wielokrotnie dowiedziono, że właściwie wcześnie rozpoczęta interwencja w przypadku chorób neurologicznych może pomóc w całkowitym odzyskaniu sprawności funkcjonalnej lub przynajmniej mocno ograniczyć negatywne skutki schorzeń.

Jeśli chodzi o profesjonalne centra medyczne fizjoterapii Lublin oferuje pomoc w przeprowadzaniu działań usprawniających przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów z Asterion. Oprócz bezpośredniej terapii udzielamy także cennych wskazówek na przyszłość odnośnie procesu pielęgnowania pacjenta z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu czy pacjenta neurochirurgicznego. Zachęcamy do kontaktu i umówienia wizyty u specjalisty.

Koniecznie subskrybujcie nasz kanał na YouTube jeżeli chcecie być na bieżąco z nowymi filmami 🙂
https://www.youtube.com/channel/UCAyEGbzLt1Znp9SvJTZBETA

Zapraszamy także do lektury artykułów napisanych przez naszych specjalistów: https://asterion.com.pl/artykuly/

 

Michał Stojański

Fizjoterapeuta, techniki osteopatyczne, terapia przeciwbólowa, terapia blizn - scar working

Zapisz się do newslettera i otrzymaj Darmowy eBook ”Plagiocefalia pozycyjna” i "Zaparcia u dzieci"

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Sprawdź naszą Politykę Prywatności i dowiedz się, w jaki sposób przetwarzamy dane. W każdej chwili możesz przerwać subskrybcję newslettera za darmo.