Plagiocefalia – spłaszczenie skośne główki

Plagiocefalia, czyli spłaszczona główka niemowlaka.

Charakteryzuje się spłaszczeniem główki dziecka po jednej stronie z tyłu głowy (po tej w którą częściej patrzy) oraz po przeciwnej stronie z przodu. Przy większym stopniu spłaszczenia zauważalne jest jedno oko mniejsze.

Jest to najczęściej występująca asymetria czaszki. Dobra wiadomość jest taka, że jest to również najlepiej rokująca asymetria ze wszystkich. Zazwyczaj powiązana jest z asymetrią tułowia i ze zwiększoną kompresją na jedną ze stron głowy.

Siły kompresyjne i skręcające podczas porodu wpływają silnie na kształt czaszki, ale także na górny odcinek szyjny, tułów i miednicę dziecka.
Podczas badania oceniamy całe ciało pacjenta, ponieważ plagiocefalia rzadko związana jest jedynie z czaszką. Badanie obejmuje czaszkę, twarz, jamę brzuszną, kręgosłup, tułów i kończyny.

Kluczem do wyrównania kształtu głowy jest osiągnięcie przez dziecko symetrii ciała oraz pełny zakres ruchu rotacji głowy.

Oceniając stopień plagiocefalii wykonujemy pomiar głowy za pomocą kraniometru aby określić różnicę w symetrii czaszki.

Terapia bazuje na symetrii ciała, pracy na kościach czaszki oraz szwach czaszkowych. Jeżeli nie obserwujemy poprawy w zakresie kształtu głowy to warto zrobić USG szwów czaszkowych aby wykluczyć zarastanie szwów czaszkowych (kraniosynostoza). Samoistna korekcja kształtu głowy powinna następować razem ze wzrostem motoryki.

 

Plagiocefalia, czyli krzywa główka u niemowlaka, asymetria czaszki. Widoczna górna część głowy dziecka / niemowlaka.

Na co może wpływać krzywa główka u niemowlaka – plagiocefalia

Konsekwencje nierównego kształtu głowy dziecka mogą być różne. Czasem jest to kwestia czysto wizualna, ale może także mieć powiązanie z móżdżkiem i koordynacją ruchową, a także z symetrią stawu skroniowo- żuchwowego.

Mówi się, że wzrost mózgu warunkuje rozszerzanie się kości czaszki. Mózg niemowlęcia podwaja swoją objętość do 6 miesiąca życia i ponownie w wieku 2 lat. Zatem jego swobodny wzrost jest czynnikiem warunkującym jego właściwy rozwój. Jeśli czaszka wykazuje cechy ograniczenia elastyczności to jej tkanki wewnętrzne również będą miały utrudniony wzrost.

Jak zawsze najlepiej jest przeciwdziałać niż leczyć. Pobierz nasz darmowy e-book przygotowany przez naszego specjalistę z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Znajdziesz tam mnóstwo porad na temat profilaktyki plagiocefalii. Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube i bądź na bieżąco z naszymi publikacjami.

Sprawdź w czym mogę jeszcze pomóc lub wejdź na nasz kanał na You Tube

Plagiocefalia pozycyjna – profilaktyka i przeciwdziałanie deformacji główki u niemowlaka.

Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego na temat tego jak wspomagać dziecko w prawidłowym rozwoju, koniecznie zapisz się do naszego newslettera a w odpowiedzi otrzymasz darmowy e-book napisany przez naszego specjalistę osteopatii pediatrycznej – Konrada Skrzat. Formularz do zapisu znajduje się poniżej, wystarczy że podasz nam swój adres e-mail.

FIZJOTERAPEUTA I OSTEOPATA DZIĘCIĘCY W LUBLINIE

Poznaj nasz zespół Asterion dla dzieci

NASI TERAPEUCI DZIECIĘCY

Konrad Skrzat

Fizjoterapeuta, osteopata dziecięcy

Katarzyna Walicka

Fizjoterapeutka, fizjoterapia ruchowa, podlogia, wkładki termoplastyczne

Marzena Widzińska

Logopeda, terapeuta komunikacji, WWR, terapia wędzidełka, jąkanie

NASZE OPINIE

[trustindex no-registration=google]
Zapisz się do newslettera i otrzymaj Darmowy eBook ”Plagiocefalia pozycyjna” i "Zaparcia u dzieci"

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Sprawdź naszą Politykę Prywatności i dowiedz się, w jaki sposób przetwarzamy dane. W każdej chwili możesz przerwać subskrybcję newslettera za darmo.