Handling – jak na co dzień wspomagać rozwój niemowlaka

Handling, czyli mówiąc prościej przyjazna pielęgnacja, stosowana przez Rodziców/Opiekunów. Jest ona zarówno cennym wsparciem dla niemowląt, które biorą udział w procesie terapeutycznym, jak i sposobem na profilaktykę zdrowego, prawidłowego rozwoju naszego Maleństwa. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Samo słowo „handling”, tłumacząc dosłownie na język polski, oznacza „obsługiwanie”. Początkujący Rodzic nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że sposobem w jaki podnosi, nosi, odkłada, obraca, ubiera, przewija, zabawia czy karmi swoją Pociechę, może wspierać prawidłowy rozwój motoryczny dziecka. Bardzo często już sama przyjazna pielęgnacja eliminuje niepokojące zachowania noworodka, zwłaszcza, jeśli jest prowadzona w sposób spokojny, płynny i uważny. Takie działania dostarczają dziecku wiele cennych bodźców sensomotorycznych, stymulujących układ nerwowy, koordynację wzrokowo – ruchową, rozwijają czucie swojego ciała i schemat ciała. Stymulują prawidłową reakcję na zmianę ułożenia ciała w przestrzeni i pomagają zintegrować napływające do mózgu informację.

A co jeśli powiem Wam, że odpowiedni sposób podnoszenia, zabawy, odkładania i układania na brzuszku, może rozwiązać problem z zaparciami, bolesnymi wzdęciami i ulewaniem? Niemożliwe, prawda? A jednak! Co więcej, lista benefitów, płynąca z handlingu jest bardzo szeroka:
poprawa kontroli głowy, zaczyna się „pokazywać” szyja, a barki obniżają się
zmniejszenie „prężenia się” podczas karmienia, przewijania, kąpieli, noszenia
łatwiejsze i bardziej regularne wypróżnianie
spokojniejsza faza snu i czuwania
większa akceptacja różnych pozycji noszenia (eliminacja wybiórczości w noszeniu)
większa akceptacja leżenia na brzuchu i stabilniejszy podpór kończyn górnych
wsparcie podczas terapii asymetrii ułożeniowej i czynnościowej, nawet asymetrii czaszki
aktywizacja mięśni brzucha
wzrost tolerancji na wysiłek fizyczny
chętniejsze poznawania swojego ciała (chwytanie za kolana, stopy, manipulacja zabawkami)
poprawa i wspieranie rozwoju motoryki spontanicznej i możliwości lokomocyjnych, pionizacyjnych (obroty, pełzanie, siad, czworakowanie, wstawanie, chód).

Warto podkreślić, że sama przyjazna pielęgnacja nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości naszego Maleństwa, ale zdecydowanie skraca czas i częstotliwość terapii w gabinecie. Daje Rodzicom/Opiekunom realny wpływ na poprawę funkcjonowania dziecka, jednocześnie dostarczając obu stronom wzajemnej bliskości, możliwości poznawania się i uczenia poprzez zabawę i uważność.
Jeżeli u Twojego dziecka pojawiają się jakieś niepokojące Cię objawy, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.
Sprawdź nasz kanał na YouTube, gdzie Magda pokazuje jak prawidłowo podnosić czy odkładać dziecko, adekwatnie do jego wieku.
Magdalena Kolibska – Fizjoterapeutka, certyfikowana terapeutka metody NDT Bobath