Fizjoterapia po prostatektomii dla mężczyzn Lublin

Fizjoterapia po prostatektomii dla mężczyzn

Fizjoterapia urologiczna po zabiegu prostatektomii może być kluczowa w dochodzeniu pacjenta do pełni zdrowia i powrotu do normalnego funkcjonowania na co dzień.

Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn w Polsce. Pomimo prężnie rozwijających się nowych technik zabiegowych (laparoskopia, robot da Vinci) nadal część pacjentów odczuwa powikłania po zabiegu. Do najczęstszych należą: nietrzymanie moczu (głównie wysiłkowe) i zaburzenia erekcji (całkowite lub częściowe). We wczesnym okresie pooperacyjnym na wyżej wspomniane problemy cierpi około 30% mężczyzn, a w późniejszym okresie około 5 % mężczyzn.

PRZYCZYNY NIETRZYMANIA MOCZU I ZABURZEŃ EREKCJI

Pierwszą przyczyną nietrzymania moczu i zaburzeń erekcji są problemy napięciowe. Powstają one na skutek operacji (lub czasem przed operacją) i uniemożliwiają wykorzystanie potencjału z mięśni dna miednicy. Przykładem są blizny po laparoskopii, które zaburzają funkcjonowanie jamy brzusznej, a to przenosi się na mięśnie dna miednicy.

Drugą przyczyną jest budowa anatomiczna wokół rejonu prostaty. Chirurg usuwając komórki nowotworowe, ratuje w ten sposób życie pacjenta. Nie zawsze ma jednak możliwość oszczędzić struktury odpowiedzialne za trzymanie moczu (głównie mięsień zwieracz wewnętrzny cewki moczowej) czy erekcję (pęczki naczyniowo-nerwowe odpowiadające za wzwód).

JAK FIZJOTERAPIA UROLOGICZNA MOŻE POMÓC

W tym momencie wkracza fizjoterapia, która jest w stanie wpłynąć na obie przyczyny. Na pierwszą poprzez usunięcie napięć. Na drugą poprzez odnalezienie kompensacji w organizmie, które zastąpią uszkodzone tkanki. Leczymy to poprzez unormowanie napięć w ciele terapią manualnątrening mięśni dna miednicy, szereg zaleceń związanych z prawidłowym funkcjonowaniem dna miednicy w życiu codziennym oraz regularną praca z pompką erekcyjną w warunkach domowych.

Jak przebiega taka rehabilitacja? Fizjoterapeuta przeprowadza wnikliwy wywiad, bada pacjenta, szuka przyczyn dolegliwości i proponuje indywidualny plan terapeutyczny. Zachęcam do konsultacji z fachowcami, gdyż rehabilitacja urologiczna pomaga zwiększyć komfort życia na co dzień. Pozwala wrócić do życia zawodowego czy aktywności fizycznej.

Koniecznie subskrybujcie nasz kanał na YouTube jeżeli chcecie być na bieżąco z nowymi filmami 🙂
https://www.youtube.com/channel/UCAyEGbzLt1Znp9SvJTZBETA

Zapraszamy także do lektury artykułów napisanych przez naszych specjalistów: https://asterion.com.pl/artykuly/

Sara Moraczewska (Pawluk)

Fizjoterapeutka urologiczna, ginekologiczna, seksualna i proktologiczna

Zapisz się do newslettera i otrzymaj Darmowy eBook ”Plagiocefalia pozycyjna” i "Zaparcia u dzieci"

Bądź na bieżąco z naszymi nowościami

Sprawdź naszą Politykę Prywatności i dowiedz się, w jaki sposób przetwarzamy dane. W każdej chwili możesz przerwać subskrybcję newslettera za darmo.